Το Μεσοχώρι επικράτησε άνετα του Πρωτέα Απερίου με 67-25 στον πρώτο ημιτελικό του 13ου καλοκαιρινού τουρνουά μπάσκετ και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό του Σαββάτου.

Η ομάδα του Γιάννη Σμούδιανη ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήρε

εύκολα το εισιτήριο της πρόκρισης.

.

Εμφανώς καλύτερο ήταν το Μεσοχώρι στον πρώτο ημιτελικό με τον Πρωτέα Απερίου…

Από την αρχή του αγώνα, η ομάδα του Μεσοχωρίου πήρε το προβάδισμα στο σκορ και με αιχμή του δόρατος  τον Μαστρογιάννη προηγήθηκε με 8-2.

Ο Πρωτέας αντέδρασε (8-5 και 11-7 στο 8’), αλλά με buzzer beater του Σμούδιανη, το α’ δεκάλεπτο έκλεισε με 18-9. Στο διάστημα αυτό, τους μισούς πόντους του Μεσοχωρίου πέτυχε ο Μαστρογιάννης.

Στο β’ δεκάλεπτο ο Πρωτέας Απερίου ισορρόπησε αισθητά το παιχνίδι με πόντους του Ρουμελιώτη και του Παχούντη.

Το Μεσοχώρι πέτυχε δύο βολές σε 6.30’ και η ομάδα του Απερίου μείωσε σε 20-15 και 22-17 (17’). Οι τυπικά γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και με πόντους των Μοσχονά και Μηναδάκη ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (27-17) για να τελειώσει το ημίχρονο με 27-18.

Στο β’ ημίχρονο το Μεσοχώρι «καθάρισε» από νωρίς το παιχνίδι, αφού μπήκε πολύ δυνατά…

Με σερί 8-0, το σκορ έγινε 35-18 (23’), ενώ η ψαλίδα μεγάλωσε κι άλλο με και με δίποντο του Παραγιού η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (42-22 στο 27’). Το Μεσοχώρι συνέχισε σε υψηλές στροφές και σε… νταμπλ-σκορ (44-22 στο 28’), ενώ το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με +24 (46-22) και το εισιτήριο της πρόκρισης να έχει γίνει ήδη γνωστό.

Το τελευταίο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα (52-23 στο 33’), με το Μεσοχώρι να παίζει με το πόδι πατημένο στο… γκάζι (63-25 στο 37’), φτάνοντας εύκολα στη νίκη- πρόκριση με 67-25.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-9, 27-18(ημ.), 46-22, 67-25

Διαιτητές: Αντωνίου- Ξανθός

ΜΕΣΟΧΩΡΙ (Σμούδιανης): Πέρος 4, Βασιλειάδης, Σταματιάδης 7(1), Μοσχονάς 11(1), Παραγιός 4, Σμούδιανης 5(1), Μουλάς 7, Μακρής 3, Γαλάνης 6, Μαστρογιάννης 17(2), Μηναδάκης 3.

ΑΠΕΡΙ (Χριστοδουλάκης): Παχούντης 9(1), Παναγιώτου, Λαμπρίδης 1, Παπανικήτας, Νισύριος, Σταματιάδης, Ρουμελιώτης 6(1), Σακελλαρίδης 3, Χριστοδουλάκης 4, Σοφίλας 2.