Με κορυφαίο τον Λουλούδη, η Κάρπαθος Basketball κέρδισε με 57-53 στο ντέρμπι τους έφηβους του Κολοσσού για το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας!

Την πρώτη της νίκη στο ανδρικό πρωτάθλημα πέτυχε η Κάρπαθος Basketball, η οποία κέρδισε με 57-53 τους έφηβους του Κολοσσού, στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» η αυλαία της 4ης αγωνιστικής στον όμιλο Ρόδου της Α’ Κατηγορίας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του και δεν ήταν λίγες οι φορές που οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ. Με όπλο τη δύναμη και την εμπειρία του Λουλούδη, οι Καρπάθιοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους «θαλασσί» που διεκδίκησαν μέχρι το τέλος τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-8 στο α’ δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να ισοφαρίζει 21-21 (16’) και το ημίχρονο να τελειώνει ισόπαλο με 27-25.

Στη συνέχεια οι Ροδίτες προσπέρασαν 29-33 (23’) με πολυφωνία στο σκοράρισμα, αλλά οι Καρπάθιοι έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα μέτρα τους για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο ισόπαλο με σκορ 43-43.

Το φινάλε είχε συγκλονιστική εξέλιξη (49-49 στο 36’), με τον Κολοσσό να προηγείται 52-53 με καλάθι του Μήκα και τον Λουλούδη να απαντά (54-53).

Ο Χατζηκοντός ευστόχησε σε δίποντο (56-53), οι Ροδίτες αστόχησαν σε τρίποντο και ο Μικροπαντρεμένος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 11-8, 27-25(ημ.), 43-43, 57-53
Διαιτητές: Αρνάς- Φάκαρος
ΚΑΡΠΑΘΟΣ BASKETBALL (Ρηγοπούλης): Μικροπαντρεμένος 3, Ζαβόλας 5, Γαλάνης 4, Γεωργιάδης, Χηράκης 2, Χατζηκοντός, 8, Λουλούδης 19, Μερκάι 8, Χιώτης 8,
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Μωραΐτης): Φουσέκας 7(1), Μήκας Χ., Σαρρής 4, Αρφαράς 11(2), Γκιζέτης 8, Τάττης 9, Κωλέτσης, Μήκας Θ. 1, Καλλιγάς, Λέκα 7, Καρκάλης 2, Κουγιός 4(1).